شش گام مهم برای شروع یک کسب و کارسرفصل برنامه ریزی:
لیستی ازعلایق خود ، مهارت های خودتهیه کرده سپس لیستی از کارهای روزمره یا مشاغلی که با آنها آشنا هستید را بنویسید و لیستی از نیاز های جامعه ، مهارت هایی که باید کسب کنید را تهیه کنید و به ۱۵ تا از دوستان و آشنایان خود تماس بگیرید و بپرسید که آنها برای خدمات و کالای شما چه پولی پرداخت خواهند کرد۳ ایده کسب و کاری خوب را که به آنها علاقه دارید و از همه سود آور تر است را انتخاب کنید.
سرفصل سرمایه گذاری :
لیستی از مشاوران و افراد موفق تهیه کنید سپس فهرستی از وظایف و مسئولیت های هر فرد تهیه کنید تصمیم بگیرید آیا شما می خواهید صاحب آن کسب و کار باشید یا شرکایی هم می خواهید داشته باشید با یک وکیل در باره ی مالکیت قانونی کسب و کارتان صحبت کنید.
سرفصل  استخدام کارکنان و بررسی هزینه ها:
استخدام افراد مناسب به اندازه هر عامل دیگری تعیین‌کننده موفقیت شما است. اگر نتوانید افراد مناسبی را با مهارت‌‌ها،‌ دانش و خلق‌وخوی مناسب برای کمک به خود استخدام کنید، مجبور می‌شوید بخش اعظم کار را به تنهایی انجام دهید.
 ضمنا شما باید فهرستی از تجهیزات برای تولید محصول تهیه کرده. سپس نمونه ای از محصول تهیه کنیدو لیستی از هزینه های لازم برای کسب وکارتان، رقبای بالقوه و شیوه کارشان تهیه کنید کسب و کارتان را شرح دهید و هزینه ی کل تبلیغات را برآورد کنید.
سرفصل قیمت گذاری :
لیستی از منابع ممکن پول اولیه تهیه کنید.
سرفصل تبلیغات:
اصول تبلیغات را رعایت کنید. کالای شما باید در زمان ،پول و یا کار مشتری صرفه جویی کند.
سرفصل مدیریت زمان:
سیستم ثبت اطلاعات برای پی گیری همه هزینه ها و درآمد هایتان فراهم کنید.
چگونه خودمان را برای راه اندازی کسب و کار بیازماییم؟
مواردی که برای راه اندازی کسب و کار نیاز است و می توانید خود را با آنها بیازمایید در زیر آورده ام آیا این موارد شامل شما می شود؟صاحبان کسب و کارکوچک نیازمند تصمیم گیریهای سریع و پایدار هستند صاحبان کسب و کارنیازمند توسعه روابط کاری با افراد زیادی از جمله مصرف کنندگان، فروشندگان، کارمندان،بانکداران و افراد حرفه ای مانند وکلا، حساب داران و مشاوران هستند.راه اندازی کسب وکار نیازمند استقامت روحی و جسمی کافی است.نیازمند برنامه ریزی و سازمان دهی است نیازمند یک طرح و نقشه ای برای کار است شما باید نقاط ضعف و قوت خود را بشناسید نیازمند قدرت تصمیم گیری سریع و متمرکز نیز می باشد نیازمند جسارت و ریسک پذیری می باشد.

 
دلایل شکست در کسب و کار:
عدم وجود تجربه
نداشتن سرمایه کافی
نداشتن جایگاهی مناسب
عدم وجود کنترل قوی
۵.سرمایه گذاری بیش از اندازه در دارائیهای ثابت
قراردادهای اعتباری ضعیف
استفاده شخصی از سرمایه های تجاری
رشد بدون انتظار.
 
عوامل موفقیت در کسب و کار:
سرفصل مدیریت صحیح
سرفصل شبکه ی ارتباطی
سرفصل داشتن اطلاعات به روز
سرفصل علاقه به کسب و کار
سرفصل خلاقیت
سرفصل در دسترس بودن
سرفصل مثبت اندیشی

کارافرینان عزیز ،با استفاده از این نکات می توانید ، عوامل تاثیر گذار در روند کسب و کارتان را بررسی کنید و قبل از شروع کسب و کار موانع خود را شناسائی و از آنها در روند کار خود استفاده کنید .