قدرت عادت

نویسنده : چارلزدوهیگ

مترجم : پروین بیات


کتاب «قدرت عادت» نوشته چارلز داهیگ دانش آموخته مدرسه کسب و کار هاروارد در رشته MBA و برنده پولیتزر گزارش  نویسی است.
داهیگ در این کتاب به علمی اشاره می‌کند که در پس آن پرسش و چرایی درباره کارهای مختلف وجود دارد.
وی تحقیقات علمی و اجتماعی را ترکیب کرده و می‌نویسد عادت با الگویی روانشناختی به نام «حلقه عادت» شروع می شود که سه فرآیند جداگانه دارد. ابتدا نشانه یا انگیزه وجود دارد که به مغز شما می گوید وارد مرحله اتوماتیک نسبت به رفتار خاص شود.
بعد از آن، مرحله معمول یا روزمرگی است.
مرحله سوم، پاداش است؛ چیزی که مغز شما دوست دارد به یادآوری آن کمک کند و حلقه عادت شکل می‌گیرد‌.
تمرکز کتاب بر نحوه شکل گیری عادت ها در افراد، اثرگذاری و اثر پذیری از آنها و نیز کاربرد های سازمانی و اجتماعی آن است.
این کتاب در سال ۲۰۱۲ منتشر شد، برای مدت زیادی در لیست پرفروش ترین های روزنامه نیویورک تایمز بود.‏ و از طرفی در لیست تاثیرگذارترین کتاب ها برای مدیران از طرف دانشگاه هاروارد قرار گرفت.‏کتاب قدرت عادت یکی از ده کتاب برتر آمازون و جزو سه کتاب برتر موفقیت در سال ۲۰۱۲ بوده است.
چکیده : 
اکثر افراد آنگونه که می دانند سبک صحیح زندگی چیست، رفتار نمی کنند. آنها در نحوه کارکردن، خوردن، خوابیدن یا تفریح کردن، طبق دانسته های درست خود عمل نمی کنند، که دلیل آن داشتن عادات منفی است . 
بنابراین، اگر هر فردی متوجه توانایی تغییر عادات خود شود، در انتخاب رفتار و سبک زندگی خود آزاد است . داهیگ عنوان می کند، کلید ایجاد یک عادت یا شکستن آن، چرخه عادت است، که برای ایجاد آن، نیاز به یک محرک اولیه است . یک فعالیت تکراری و یک پاداش، به همراه میل و اشتیاق که چرخه را به حرکت وادارد. 
محرک اولیه همان عامل شروع کننده چرخه است، روندهای تکراری عادات را شکل می دهند و پاداش اتفاق مثبت بعد از روند تکراری است. در واقع هر فردی زمانیکه برای خود هدفی مشخص می نماید، باید هم زمان در خود عادت جدیدی برای رسیدن به آن هدف ایجاد نماید. 
به عنوان مثال، به جای آنکه تصمیم به کاهش وزن بگیرد و فقط هدفی تعیین نماید، تصمیم بگیرد هر روز چای سبز را جایگزین چای سیاه نموده و عادت جدیدی در زندگی خود ایجاد کند. 
در حقیقت، این عادت ها هستند که سبک و کیفیت زندگی هر فرد را مشخص می نماید، چرا که آنها حدود 45 درصد فعالیت های روزانه شکل می دهند. این عادت های به ظاهر کوچک هستند، که می توانند آینده یک فرد را بسازند یا به کل نابود نمایند. 
در حالیکه، بسیاری از افراد بر این باورند که توانایی تغییر عادات بد خود را ندارند، نتیجه تحقیقات نشان می دهد، سوخت تغییرات بزرگ همان عادات کوچک هستند. 
هر عادت کوچکی یک مزیت کوچک به همراه دارد، که خود عامل ایجاد یک عادت کوچک دیگر و یک مزیت دیگر خواهد بود. بنابراین عادات کوچک، با ایجاد الگویی به فرد می فبولانند موفقیت بزرگی در راه است . 
اما آنچه در ایجاد یک چرخه عادت دارای اهمیت است، شناسایی محرک اولیه و پاداش مناسب برای رسیدن به آن هدف می باشد . داهیگ عنوان می نماید، هر محرکی معمولا در یکی از پنج گروه زیر تقسیم بندی خواهد شد : 
زمان خاصی
مکان خاصی
حضور فرد خاصی
ایجاد حس خاصی
رفتار خاصی 
به عنوان مثالف فردی تصمیم می گیرد صبح ها ورزش کند. او می تواند لباس ورزش خود را در کنار تخت قرار دهدف تا به محض بیدار شدن و دیدن آن، به همراه یکی از دوستانش برای دویدن به پارک رود. در این مثال، چندین محرک با یکدیگر همراه شده اند، یک زمان، یک مکان و حضور یک فرد. 
شناسایی پاداش، برای هر فعالیتی به آسانی نیست. تنها زمانی می توان رفتاری را جایگزین نمود، که از پاداش آن آگاهی داشت. در واقع، وقتی از محرک و پاداش اطلاع داشت، می توان با ثابت نگه داشتن آنها، فقط رفتار را تغییر داد. 
قانون طلایی تغییر عادت عنوان می کند، اگر همان محرک اولیه و همان پاداش حفظ شود، می توان روند فعالیت بین آن دو را تغییر داد. نکته مهم داشتن برنامه ی مشخص برای هنگامی است، که آن میل ایجاد می شود، و دانستن اینکه در آن زمان چگونه باید عمل نمود.